Wiek kota - Koty i kociarze - czyli wszystko o kotach!

Idź do spisu treści

Menu główne:

Wiek kota

Jak liczyć wiek kota?

Koty żyjące na wolności dożywają średnio od 7 do 8 lat, natomiast koty trzymane w warunkach domowych osiągają wiek od 15 do 20 lat, a czasem więcej. Na długość życia wpływa szereg czynników, takich jak: płeć, styl życia, zwyczaje. Według statystyk wykastrowane zwierzęta żyją dłużej niż niewykastrowane. Wolno żyjące w miastach koty „piwniczne” żyją przeciętnie do 2 lat, choć okres ten może ulec wydłużeniu dzięki dożywianiu. Małe kocięta rozwijają się bardzo szybko i stają się w pełni samodzielne w wieku od 10 do 12 tygodni. Jest to najlepszy czas na to, aby mogły trafić do nowych właścicieli. Gdy kocięta osiągają wiek około 3 miesięcy, kotka przestaje się nimi interesować i zmusza je do samodzielności. Gdy osiągają wiek około 5 miesięcy kociaki wymieniają zęby na stałe. Dzieciństwo kociąt kończy się z uzyskaniem dojrzałości płciowej i w tym też okresie może pojawić się pierwsza ruja, a kot zaczyna oznaczać swoje terytorium (obsikując je – jeśli nie jest wykastrowany). Wyraźne objawy starości kota pojawiają się po okołó 10-tym roku życia. Na zębach kotków pojawia się kamień nazębny, kondycja kotów staje się coraz słabsza, osłabia się wzrok, słuch i węch. Stare koty są bardzo wrażliwe na zmiany środowiskowe i stres.

Małe kocięta rozwijają się szybko. Stają się w pełni samodzielne w wieku od 10 do 12 tygodni i wtedy mogą trafić do nowych właścicieli. Gdy mają około 3 miesięcy kotka przestaje się nimi interesować i zmusza je do samodzielności. W wieku około 5 miesięcy kociaki wymieniają zęby na stałe. Dzieciństwo kończy się z uzyskaniem dojrzałości płciowej. W tym okresie może pojawić się pierwsza ruja, a kot zaczyna oznaczać swoje terytorium.

W porównaniu z wiekiem człowieka

Generalnie koty żyją dłużej niż psy. Średnia długość życia kota waha się od 12 do 14 lat, choć nie należą do rzadkości koty dożywajace nawet do 20 lat. Długość życia naszych ulubieńców zależy od wielu czynników takich jak m.in. tryb życia (koty „wałesające się” żyją średnio 8 lat). Odżywianie, opieka weterynaryjna, czynniki genetyczne itd. Przyjęło się uważać, że siedmioletni kot to „kot w średnim wieku”, a dziesięcioletni to to już niestety – staruszek.Wyraźne objawy starości pojawiają się zwykle po 10 roku życia: coraz częściej pojawia się kamień nazębny, osłabia się wzrok, słuch i węch, stają się powolne oraz słabe. Stare koty są bardzo wrażliwe na zmiany środowiskowe i stres.Najdłużej żyjącym kotem według Księgi rekordów Guinnessa była kotka imieniem Creme Puff (1967–2005), która przeżyła 38 lat i 3 dni.

1 miesiąc – 6 miesięcy
2 miesiące – 10 miesięcy
3 miesiące – 2 lata
4 miesiące – 5 lat
5 miesięcy – 8 lat
6 miesięcy – 10 lat
8 miesięcy – 13 lat
1 rok – 15 lat
2 lata – 24 lata
3 lata – 30 lat
4 lata – 32 lata
5 lat – 40 lat
6 lat – 43 lata
7 lat – 45 lat
8 lat – 50 lat
9 lat – 55 lat
10 lat – 56 lat
11 lat – 62 lata
12 lat – 65 lat
14 lat – 72 lata
15 lat – 74 lata
16 lat – 76 lat
17 lat – 78 lat
18 lat – 80 lat
19 lat – 82 lata
20 lat – 84 lata

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego