Budowa kota - Koty i kociarze - czyli wszystko o kotach!

Idź do spisu treści

Menu główne:

Budowa kota

Budowa Ciała kota

Koty poruszają się na czterech łapach. Potrafią robić to bardzo cicho i zgrabnie, za sprawą swojej niezwykłej gibkości. Kręgosłup kota utrzymywany jest przez mięśnie, a nie jak w przypadku człowieka przez więzadła. Dodatkowo kręgosłup tych zwierząt posiada o 26 kręgów więcej. Dzięki temu kot jest bardzo giętki i potrafi przyjąć pozy, których żaden człowiek nie jest w stanie powtórzyć. Jedyne, czego kot nie potrafi zrobić, to podnieść łap do góry. Nie posiada bowiem kości obojczykowej. Ale natura wiedziała co robi – podnoszenie łap nie jest zwierzęciu tak potrzebne, jak umiejętność przeciskania się przez najmniejsze dziury. A właśnie dzięki brakowi kości obojczykowej kot jest wąski i może wejść niemal wszędzie.

Typy ciała kota

Patrząc na kształt ciała kota, możemy wyróżnić sylwetki: smukłą, krępą i muskularną. Kot smukły charakteryzuje się długimi i szczupłymi nogami. Jego grzbiet jest wąski, a głowa lekko szpiczasta i pociągła. Całe ciało sprawia wrażenie lekkiego i zgrabnego. Kot krępy jest jego przeciwieństwem. Ma krótkie, ale silne nogi oraz szeroki grzbiet. Głowa jest okrągła i może być lekko spłaszczona z przodu. Kot ten sprawia wrażenie mocnego. Kot muskularny ma zaokrągloną głowę, natomiast jego łapy są średniej długości, a grzbiet średniej szerokości. Nie jest ani szczupły, ani krępy.

Mimo że różnią się wielkością i sylwetką, tak na prawdę wszystkie koty są do siebie bardzo podobne. Wśród psów znajdziemy rasy, które znacznie odbiegają od pozostałych. Jamnik na króciutkie nogi i długie ciało, podczas gdy chart jest smukły i bardzo wysoki. Takich rozbieżności nie spotkamy między kotami.

Szkielet kota

1 – czaszka,
2 – żuchwa,
3 – łopatka,
4 – mostek,
5 – kość ramieniowa,
6 – kość promieniowa,
7 – człony palcowe,
8 – kości śródręcza,
9 – kości nadgarstka,
10 – kość łokciowa,
11 – żebra,
12 – rzepka,
13 – kość piszczelowa,
14 – kości śródstopia,
15 – kości stawu skokowego,
16 – kość strzałkowa,
17 – kość udowa,
18 – miednica.

A – kręgi szyjne (7 kręgów); B – kręgi piersiowe (13 kręgów); C – kręgi lędźwiowe (7 kręgów); D – kręgi krzyżowe (3 kręgi); E – kręgi ogonowe (19 -21 kręgów).

Lekko dłuższe tylne łapy są doskonale przystosowane do skakania. Kot to bardzo zwinne i gibkie stworzenie co zawdzięcza poniekąd budowie szkieletu a głównie kręgosłupa, który ma więcej kości (244) niż u człowieka (204). Większość z nich znajduje się w ogonie (33). Kręgosłup trzymają mięśnie, a nie więzadła, co nadaje dużą elastyczność. ś Tak po kolei, kręgów szyjnych jest 7, 13 piersiowych, lędźwiowych 7, krzyżowych 3. Ogon może mieć różną ilość kręgów (do 28). Pozwala on kotom w utrzymaniu równowagi. U niektórych gatunków kotów ogon może mieć nawet tylko 3 kręgi. Kości nie są ostro zakończone dając przez to możliwość dużej elastyczności w ruchu.

Przez dłużej niż wiek wielbiciele kotów próbowali użyć różnych technik żeby manipulować konformacją, kolorami futra i teksturą, u swoich ulubionych kotów domowych. Dokładnie kontrolowali selekcje ras, próbowali wykreować nowe odmiany, a nawet całkowicie nowe rasy.

Poruszanie się kota w zwolnionym tępie:

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego